Aby zrozumieć, dlaczego używanie numeru seryjnego inteligentnej karty zbliżeniowej daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa, należy poznać podstawowe definicje i sposób działania takiej karty. Numer seryjny karty (CSN): CSN to unikalny numer seryjny inteligentnej karty zbliżeniowej. Zgodnie ze standardami ISO 14443 i 15693 każda inteligentna karta zbliżeniowa musi mieć numer CSN. Jest on również znany jako UID (Unique ID – unikalny identyfikator) czy CUID (Card Unique ID – unikalny identyfikator karty). Należy pamiętać, że zgodnie z wymogami ISO numer CSN można zawsze odczytać bez konieczności pokonywania jakichkolwiek zabezpieczeń czy stosowania uwierzytelnienia.
Co więcej na rynku powszechnie dostępne są narzędzia dla projektantów kart inteligentnych, np. analizatory protokołów, które umożliwiają emulację numeru CSN zgodnego ze standardem ISO 14443 lub 15693. Numer CSN można porównać do numeru umieszczonego na budynku. Każdy powinien móc go łatwo odczytać, aby dotrzeć pod szukany adres. W przypadku kart numer CSN umożliwia precyzyjną identyfikację karty.
Standard ISO nigdy nie przewidywał stosowania numeru CSN w celu innym niż prowadzenie procesów antykolizyjnych, tj. procesów umożliwiających rozpoznanie właściwej karty, gdy w zasięgu czytnika znajdzie się ich kilka. Co prawda zgodnie ze standardami ISO każda inteligentna karta zbliżeniowa ma swój unikalny numer CSN, jednak sam w sobie numer ten nie jest w żaden sposób zabezpieczony. Dysponując wiedzą na ten temat, przestępca może bez problemu stworzyć urządzenie do klonowania lub podrabiania czy symulowania numerów CSN.
Czytniki CSN rozpoznają inteligentną kartę zbliżeniową na podstawie numeru CSN, a nie na podstawie danych poręczeń zapisanych w bezpiecznym sektorze karty. W momencie zbliżenia karty czytnik rozpoznaje numer CSN i zazwyczaj wyodrębnia jego podzbiór, po czym konwertuje go na 26-bitowy format Wiegand lub na inny niezabezpieczony format wyjściowy. Następnie przesyła te dane do urządzenia nadrzędnego takiego jak panel sterowania czy komputer główny.
Istnieje wiele formatów kart, a każdy z nich składa się z różnej liczby pól. Najpopularniejszy jest format 26-bitowy. W przypadku użycia 26-bitowego protokołu Wiegand z numeru CSN wyodrębniane jest 16-bitowe pole numeru karty. Następnie – najczęściej na podstawie przechowywanego w czytniku wstępnie zaprogramowanego numeru – tworzone jest pole kodu lokalizacji. Takie rozwiązanie rodzi możliwość wystąpienia zduplikowanych numerów kart. Statystycznie na każde 65 535 kart przypada co najmniej jeden duplikat. Dlatego zalecane jest stosowanie formatu z większą liczbą bitów w polu numeru karty. Niektórzy producenci oferują format, który oprócz większego pola numeru karty zawiera też pole dodatkowe z możliwością jego indywidualnego dostosowania oraz pole kodu lokalizacji. Warto pamiętać, że problem duplikowania numerów kart występuje nie tylko w przypadku protokołu Wiegand. Dotyczy on każdego protokołu, który przedstawia numer karty za pomocą ograniczonej liczby bitów pobranych z numeru CSN.
Dostawcy, chcąc zaoferować jak najtańszy produkt, często rezygnują z właściwie licencjonowanych algorytmów bezpieczeństwa, aby obniżyć koszty. Często też nie informują klientów o tym, że wdrażane rozwiązanie może stworzyć lukę w systemie zabezpieczeń. Choć niska cena przy instalacji wydaje się klientom atrakcyjna i korzystna, długofalowy koszt związany z naruszeniem bezpieczeństwa systemu może okazać się katastrofalnie wysoki.
Rekomendacje
Rząd Stanów Zjednoczonych i organizacje międzynarodowe ostrzegają przed używaniem numeru CSN w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem. Raport rządu USA zaleca, by nie używać numeru CSN do identyfikacji, ponieważ „… używanie numeru CSN jako unikalnego identyfikatora działa tylko w przypadku standardu 14443A, natomiast w przypadku standardu 14443B może być to losowy numer zmieniający się za każdym razem”. Również Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego ostrzega, że „numer CSN nie gwarantuje bezpieczeństwa, ponieważ jest często definiowany w oprogramowaniu przez producentów układów scalonych i możliwy do zmiany”.
Przedsiębiorstwa planujące wdrożyć i stosować technologię inteligentnych kart zbliżeniowych powinny skorzystać z najlepszych praktyk rynkowych i zawsze pamiętać o tym, że: inteligentne karty zbliżeniowe są w pełni bezpieczne, o ile używa się ich we właściwy sposób. Stosowanie numeru CSN inteligentnej karty zbliżeniowej polega na omijaniu funkcji zabezpieczeń wbudowanych w kartę. Aby właściwie chronić pracowników i mienie, należy zdawać sobie sprawę z ryzyka płynącego z zastąpienia odczytu danych chronionych przez mechanizmy zabezpieczające metodą identyfikacji przy użyciu numeru CSN.
Opracowano na podstawie artykułu: Zagrożenia związane z używaniem bazujących wyłącznie na numerze CSN © 2016 HID Global Corporation/ASSA ABLOY AB.